Hel-3 z Księżyca

Dlaczego energia jadrowa?       Enegetyka jądrowa

Gdzie jest teraz na świecie?    ORG   A gdzie do 2050 roku?

  Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

  Rozruch rektora jądrowego

Ilustracja  Pawieł Aleksiejewicz Czerenkow   Павел Алексеевич Черенков 1904-1990

Badając luminescencję roztworów soli uranu pod działaniem promieni gamma odkrył w roku 1934 promieniowanie, nazwane później promieniowaniem Czerenkowa (jego naturę opisali w roku 1937 Ilja Frank i Igor Tamm). Czerenkow pracował wówczas pod kierownictwem Siergieja Wawiłowa, dlatego w Rosji promieniowanie określane jest często mianem Czerenkowa-Wawiłowa. W roku 1958 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki (wraz z I. Frankiem i I. Tammem).

Ilustracja Ilja Michajłowicz Frank Илья Михайлович Франк 1908-1990

Ilustracja Igor Jewgienjewicz Tamm  И́горь Евге́ньевич Та́мм 1895-1971

Jest autorem podstawowych prac z mechaniki kwantowej i teorii sił jądrowych,kontrolowanej reakcji termojądrowej. W 1930 roku rozwinął kwantową teorię rozpraszania fotonów na swobodnych elektronach. W 1937 roku, wspólnie z Ilją M. Frankiem, opracował teorię promieniowania Czerenkowa, za co w roku 1958 (wspólnie z Pawłem Czerenkowem i Ilją M. Frankiem) otrzymali Nagrodę Nobla. W latach 50. i 60. pracował wspólnie z Andriejem D. Sacharowem w tajnym instytucie nad zagadnieniami broni nuklearnej oraz opracował koncepcję tokamaka (1950)  (TOKAMAKI dzisiaj  i dziś  ITER )   

Ilustracja Andriej Dmitrijewicz Sacharow Андрей Дмитриевич Сахаров 1921-1989

W 1947 uzyskał doktorat  w Moskwie, zajmował się m.in. promieniowaniem kosmicznym. W połowie 1948 trafił do zespołu Igora Kurczatowa, gdzie zaczął pracę w radzieckim programie jądrowym. Po śmierci Kurczatowa został szefem programu, stając się współtwórcą radzieckiej bomby wodorowej. Widząc skutki dokonywanych prób, odmówił dalszych badań, stając się dysydentem. W 1968 napisał długi esej Rozmyślania o postępie, pokojowym współistnieniu i wolności intelektualnej. Wydano go w nakładzie 18 mln egzemplarzy, najpierw jako samizdat, a następnie za granicą. To spowodowało ostrą reakcję władz. Został wyrzucony z pracy w ośrodku badań jądrowych i pozbawiony wszelkich tytułów. Mimo to działał na rzecz rozbrojenia, ograniczenia potencjałów nuklearnych, demokracji i poszanowania praw człowieka. Krytykował ustrój sowiecki, określając go jako totalitarny.

Za działalność na rzecz praw człowieka otrzymał w 1975 Nagrodę Nobla, którą przeznaczył na cele charytatywne.

Od 1988 Nagrodę Sacharowa w uznaniu dla osób zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności nadaje Parlament Europejski.

Nowe pierwiastki w 2016  

nihon/nihonium/ (113-Nh od nazwy Japonii po japońsku), moskow/moskowium/ (115-Mc od nazwy stolicy Rosji), tenes/tennessin/ (117-Ts od nazwy stanu w USA) oraz oganeson/oganesson/ (118-Og)    

Ilustracja  Jurij Cołakowicz Oganiesian (ros. Юрий Цолакович Оганесян, orm.: Յուրի Ցոլակի Հովհաննիսյան; ur.1933