Wywiad z panią dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Idąc na ulicę Freta od Zamku Królewskiego wzdłuż Murów Obronnych Starego Miasta na umówione spotkanie z panią mgr Małgorzatą Marciniak z ciekawością zastanawiałam się jak wygląda miejsce, w którym urodziła się sławna uczona Maria Skłodowska-Curie ...

Dom na Freta zaistniał i przetrwał jako symbol młodej generacji rodziny Skłodowskich i miejsce narodzin Marii. Już w latach trzydziestych na frontonie domu umieszczono tablicę z odnośną informacją łączącą w jednym zdaniu fakt urodzenia w tym domu Marii Skłodowskiej-Curie i jej dokonania - fundamentalnego dla rozwoju nauki odkrycia polonu i radu. Atrakcyjny architektonicznie budynek przy Freta odbudowano w latach pięćdziesiątych wraz z całym kompleksem Starego Miasta, doszczętnie zrujnowanego podczas Powstania Warszawskiego [12]. Zachowano dawny rozkład ulic i stylistykę frontonów kamienic. Obecnie w domu przy ulicy Freta 16 mieści się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

... Miejsce to wywarło na mnie ogromne wrażenie nie tylko dzięki położeniu w centralnej i turystycznie atrakcyjnej części miasta, ale również dzięki bogatym, jasnym salom wnętrza Muzeum. Bezcenne pamiątki, fotografie, listy, medale, drobiazgowe odtworzenie stylu życia i tła epoki wszystko to uczyniło to miejsce niezwykłym i ciekawym.

Dziękuję bardzo pani mgr Małgorzacie Marciniak - dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie za udzielony wywiad.


Fot. 11. Przyrządy wykorzystywane w XIX-wiecznych laboratoriach fizyczno-chemicznych - ekspozycja Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie


[Poprzednia strona] [Następna strona]

Poprzednia strona | _Następna strona_